Translate

Sayfalar

14 Mart 2016 Pazartesi

Savaş, sadece ülkeler arası güç savaşı değil

Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi

Ortadoğu’daki savaşın sadece ülkeler arasında yaşanan basit bir güç savaşı olduğunu düşünüyorsanız, terör örgütleri listemize bakmanızda fayda var.
Taliban
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Çoğunluğu Afganistan'ın en kalabalık etnik grubu, Peştunlardan oluşan Sünni İslamcı grup. Temel amacı Afganistan yönetimini ele geçirmektir. Birçok ülkeye göre,
Afganistan’ın en tehlikeli terör örgütü konumundadır.
El – Kaide
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Küresel çapta faaliyet gösteren İslamcı silahlı örgüt. Kökenleri Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal ettiği döneme dayanan örgüt, 1988 yılında kuruldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, NATO, Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlar ile birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanımlamaktadır. Günümüzde, Usame Bin Ladin'in 2 yardımcısından biri olan Eymen el-Zevahiri liderliği sürdürmektedir. Eymen el-Zevahiri, yayınladığı ses kaydında Taliban terör örgütünün yeni lideri Molla Muhammed Mansur'a bağlılığını açıklamıştır. El Kaide Yemen'de birçok yeri ele geçirmiş durumdadır.
El-Nusra Cephesi
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Suriye'de Beşşar Esed rejimi karşısında savaşan ve rejimi devirerek bölgede bir İslam devleti kurmayı hedefleyen, İslamcı cihatçı örgüt. Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanımlanmıştır. Nisan 2013'te El-Kaide'ye bağlılığını açıkladı.
El-Aksa Şehitleri Tugayları
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
El-Aksa Şehitleri Tugayları, Filistinli El Fetih örgütünün silahlı kanadıdır. İkinci intifada sırasında doğan örgüt Batı Şeria ve Gazze'de İsrail'e karşı birçok saldırı düzenlemiş ve 2003 yılında yapılan ateşkesi tanımamıştır. El-Aksa Şehitleri Tugayları lideri olmakla suçlanan Mervan Barguti, İsrail tarafından 2002 yılında yakalanarak tutuklanmıştır. Örgüt, Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütleri listesine girmiştir.
Hamas
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Hamas , Filistinli Müslümanlar için, Filistin'in kontrolünü İsrail'den almak adına kutsal bir savaş vermenin dini bir görev olduğunu söylemektedir. Bu tespit Hamas’ı, 1988'de İsrail'in varolma hakkını tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü ile dahi çatışma noktasına getirmiştir.
İzzeddin el-Kassam Tugayları
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
İsrail tarafından tespit edilmeyi zorlaştırmak için dağınık ve hücresel bir yapıdadır. Herkes herkesi tanımaz. Buna bölüm sorumluları da dahildir. İntifada gibi toplu eylemlerde bölüm sorumluları, kendilerine bağlı savaşçıları harekete geçirir. Savaşçılarının bazıları Lübnan'ın güneyinde Hizbullah tarafından eğitilmiştir.
Hizbullah
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Hizbullah'ın şu andaki genel başkanı Hasan Nasrallah'dır. Ayetullah Humeyni taraftarları, İran'daki devrimini bölgede yayma amacı da taşıyor.
İŞİD
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre ağustos 2014'te grubun Suriye'deki savaşçı sayısının 50.000, Irak'ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014'te örgütün Suriye ve Irak'ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı. Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin yasadışı silahlı gruplar arasında sayılmaktadır. Irak ve Levant'te Sünnî nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi amaçlamaktadır.
PKK
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısını kapsayan 1996'ya kadar devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için güvenlik güçleri, köy korucuları ve sivillere karşı eylem yapan, yasadışı silahlı örgüt.
PYD
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Lideri Salih Müslim'dir. Askeri kolu yaklaşık 65.000 gerilladan oluşan Halk Koruma Birlikleri'dir. PYD'nin, PKK ile bazı kaynaklara göre benzer görüşleri savundukları, bazı kaynaklara göre de aralarında bir ortaklık olduğu öne sürülmektedir. PYD, hem Özgür Suriye Ordusu hem de Suriye Baas Partisi Hükümeti ile zaman zaman silahlı çatışmalara girmiştir. Ancak son zamanlarda PYD'nin Silahlı kanadı YPG ve Özgür Suriye Ordusu islamcı örgütlere karşı ittifak yapmıştır.
Diğerleri
 
Ortadoğu'da Savaşan Terör Örgütleri Listesi
Bilinen bu büyük örgütlerin yanı sıra, bölgede (özellikle Irak ve Suriye topraklarında) bir çok küçük guruplardan oluşan terör örgütleride bulunmaktadır. Her geçen zamanda bu guruplardan bazıları yok olurken, yenileri kurulmaya devam etmektedir. Bu örgütlerden bazılar, kendi aralarında da çatışmaya devam etmektedirler.

Son haberler.Spor, Finans, Kültür Sanat Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri - - - - facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine