Translate

Sayfalar

26 Şubat 2016 Cuma

Şimdiye kadar görüntülenebilmiş en büyük kara delik


Hubble Space Telescope, NGC 4889 isimli galakside bulunan dev kara deliğin fotoğrafını çekti. Bu kara delik, şimdiye kadar görüntülenebilmiş en büyük kara delik.


Şimdiye kadar görüntülenebilmiş en büyük kara delik
Bu kara delik şuana kadar görülmüş en büyük kara delik olarak nitelendiriliyor. Fotoğrafını gördüğümde açıkcası bende çok şaşırdım diyebilirim. "NGC 4889" isimli galaksiyi detaylı şekilde görüntüleyen Hubble, bu galakside bulunan ve astronomların
önceden farkedemediği bir kara deliğin keşfedilmesine yardım etti. Hubble'ın bulduğu bu kara delik, bugüne kadar gözlemlenebilmiş olan diğer kara deliklerden çok daha özel.
Dünyadan yaklaşık 308 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan kara delik aslında 1785 yılında İngiliz Astronom Frederick William tarafından keşfedilmiştir. Bu kara delik Güneş'ten tam 21 milyar kat daha büyük olduğunu söyleniyor. Kara deliğin uzunluğunun ise 130 milyar kilometre olduğu belirtiliyor. Böylesine büyük bir kara deliğin yarattığı çekim gücü de içerisinde bulunduğu galaksiyi etkiler. Şimdi astronomlar, kara deliğin NGC 4889'u nasıl etkilediğini araştırıyorlar. 

Zooming onto the galaxy NGC 4889

This video zooms in from a view of the night sky, through the constellation of Coma Berenices, to end on the NASA/ESA Hubble Space Telescope observations of the elliptical galaxy NGC 4889.

More information and download options: http://www.spacetelescope.org/videos/...

Son haberler.Spor, Finans, Kültür Sanat Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri - - - - facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine