Translate

Sayfalar

17 Şubat 2016 Çarşamba

Et pahalı geliyorsa yumurta yiyin!


Et pahalı geliyorsa yumurta yiyin!Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Çıbık, yumurtanın beyazının kırmızı etten fazla protein içerdiğini belirterek "Hayvansal proteinlerde kırmızı et, tavuk, balık eti, süt ürünleri dahil önemli olan bu gıdaların özellikleri, esansiyel dediğimiz vücudumuz tarafından üretilmeyen, dışarıdan alınması zorunlu proteinleri dengeli şekilde içermesidir" dedi.
Halk arasında "protein" denildiğinde özellikle kırmızı etin gündeme geldiğine işaret eden
Çıbık "Oysa protein ihtiyaçlarını ille de etle karşılayacaklar diye bir durum yoktur veya protein sadeceette yoktur. Kırmızı ve beyaz eti pahalı bulan aileler, bu iki üründen alabilecekleri proteini çok rahatlılıkla yumurtanın beyazından alabilir. Yumurtanın beyazından aldığımız protein, kırmızı etten aldığımız proteinden fazladır" ifadelerini kullandı.

BEYAZ ET DAHA FAZLA PROTEİN İÇERİYOR

Prof. Dr. Çıbık, yetişkinler için alınması gereken 8 esansiyel protein bulunduğunu anlattı. Hayvansal gıdaların, esansiyel olan aminoasitleri dengeli şekilde içerdiğini belirten Çıbık "Kırmızı ete göre beyaz et yüzde 10 fazla protein içerir. Yani kırmızı etteki protein oranı yüzde 20 iken beyaz ette bu oran yüzde 22 civarındadır. Proteini beyaz etten de alabiliriz" dedi.
Son haberler.Spor, Finans, Kültür Sanat Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri - - - - facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine