Translate

Sayfalar

10 Ocak 2016 Pazar

Dünyanın en çok bilinen hacker grupları

Ülkemize de saldırıları süren hacker gruplarını biraz tanıyalım.


Dünyanın en çok bilinen hacker grupları
Hackerlar insanlar tarafından kötü bir gözle algılansa da hepsi için bu durum geçerli değildir. İyilik için çalışan hacker grupları da mevcut kötülük için çalışanlarda.
Hackerlar günümüzde kullanılan bilgisayarlar ve bu bilgisayarların bulunduğu ağların sistemlerinde açıklık veya yanlışlık arayan kişiler olmaktadır. Bu yazıyı yazarken bile belki biri benim bilgisayarımı gözlemliyordur fakat haberim yok yani böyle şeyler yaşanılabiliyor. Şimdi dünyada adını duyuran büyük hacker gruplarını biraz tanıyalım.
1-) Ayyıldız Tim
2002 yılında Yeni Zelanda’da kurulmuş olan bir hacker grubudur. Grubun en büyük saldırısı Amerikan hükümetine gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın internet sitesini hackledi. Bu sayede tüm dünya tarafından bilinen bir hacker grubu oldu. Türkiyeye siber saldırı düzenleyen Anonymous hacker grubu ile karşı karşıyaya gelmiş vaziyettedir. Ayyıldız Tim’in Amerika, Çin ve İsrail devletlerine düzeli saldırılarda bulunduğu bilinmekte. Ayrıca Suriye hükümetine ait olan birkaç siteyi de Ayyıldız Tim hacklemiştir.
2-) Anonymous (İsimsizler)
Anonymous adlı hacker grubunun ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. 2008 yılında varlığının bilinmesini sağlayan Anonymous, şuana kadar gelmiş geçmiş en büyük hacker grubu olarak bilinir. Diğer hacker gruplarından farklı bir şekilde, siyasi yönden çalışmalarını sürdürmüştür. Şuan ülkemizin Rusya ile krizinden faydalanıp Türkiye’ye siber saldırılar düzenlemektedir. Anonymous grubunun amacı insanların parasını çalmak veya kar gütme amacı yoktur. Ayrıca Anonymous polislerin çözmeyi başaramadığı birkaç vakayı çözmüştür ve böylece halkı arkasına destek olarak almıştır. Simge olarak V for Vendetta filmindeki maskeyi kullanarak zaten ideolojilerini bize belli ediyor.
3-) RedHack
Red Hack grubuna gelirsek şahsen benim en çok sevdiğim hacker grubu olduğunu söyleyebilirim. Grubun ideolojisi Soysalist bir görüş olmuştur. 1997 senesinde kurulan RedHack grubu kendisini 2012’nin Şubat ayında Ankara Emniyet Müdürlüğünün internet sitesini hackleyerek duyurmuştur. Birçok destekçisi olan grubun sadece 12 kişilik bir ana kadrosu bulunmakta. Genellikle devlet kurumlarını hackleyen grubun sloganı ‘’Hak yiyen Hack yersin’’ olmuştur. Bu sözle halkın yanında olduğunu belirten grup ayrıca öğrencilere süt dağıtan şirketlerin sitelerini de hacklemiştir. Bunun nedeni ise dağıtılan sütlerden zehirlenen çocuklar olmuştur. 

Son haberler.Spor, Finans, Kültür Sanat Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri - - - - facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine