Translate

Sayfalar

10 Ocak 2016 Pazar

Ak düşen saçları 58'inden sonra siyahlaştı

Ak düşen saçları 58'inden sonra siyahlaştı


Malatya'da kan kanserine yakalandıktan sonra kardeşinden alınan ilikle yaşama tutunan 58 yaşındaki Hacı Ömer Kılıç'ın beyaz saçları, tedavi sonrası siyah çıkmaya başladı.
Kuluncak ilçesi Sultanlı Mahallesi'nde oturan ve çiftçilikle uğraşan 3 çocuk babası Kılıç, yaklaşık 2 yıl önce kusma, halsizlik ve nefes darlığı şikayetiyleMalatya Devlet Hastanesine başvurdu. Tetkikleri yapılarak İnönü
Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edilen Kılıç'a, kan kanseri teşhisi konuldu.
Tedavisine başlanan Kılıç'a, yaklaşık 2 aylık kemoterapi uygulamasının ardından 45 yaşındaki kardeşi Turan Kılıç'tan ilik nakli yapıldı. Başarılı geçen nakille sağlığına kavuşan Kılıç, hastanede bir süre gözlem altında kaldıktan sonraki süreçte, beyaz saç ve sakallarının siyahlaştığını fark etti.

Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığı nedeniyle zor günler geçirdiğini, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Beyaz saç ve sakallarının, tedavisinin ardından siyahlaşmasının kendisine ayrı mutluluk yaşattığını anlatan Kılıç, "İlik naklinden sonra tıraş olmak istedim. Bir de baktım ki sakallarım siyah olmaya başlamış. Yaşım 30 iken saçım sakalım bembeyazdı. bugün 58 yaşına gelmişim, saçım, bıyığım siyah çıkıyor. Bunun kemik iliği nakliyle alakalı olup olmadığını bilmiyorum" dedi.

Saç ve sakalının siyahlaşmasına çevresindekilerin de şaşırdığını belirten Kılıç, "Eşim 'Bıyığını mı boyuyorsun?' dedi. Ben de 'Hanım, ben can derdindeyim sen bıyık boyama derdindesin. Bıyığımı nasıl boyayayım, bu Allah vergisi' dedim. İlik naklinden sonra böyle oldu. Daha sonra ailem de duruma inandı" diye konuştu.

"Daha önce böyle bir duruma rastlamadım"

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kemik İliği Nakli Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Ali Erkurt da yaklaşık 2 yıl önce hastaneye başvuran ve hemen tedavisine başladıkları Kılıç'a, kardeşinden alınan kök hücreyle kemik iliği nakli yaptıklarını bildirdi.

Kendilerine ilk başvurduğunda hastanın saç, bıyık ve sakallarının beyaz olduğunu dile getiren Erkurt, şunları kaydetti: "Kemik iliği naklinden sonra önce hastanın saçları tamamen döküldü, daha sonra yeni çıkan saçlarının siyah olduğunu gördük. Bu da hastamız için kök hücre naklinden sonra gerçekleşen ikinci bahar. Şu an hastamız sağlıklı durumda ve rahatsızlığını yendi. Saç ve bıyıklarının da siyahlaştığını gördük. Halen de devam ediyor. Hastamızın kötü hücrelerinin ortadan kalkmasıyla, gençliğindeki gibi saç ve bıyıklarında siyah tüyleri görmemiz vücudun yenilenmesine işarettir. Daha önce böyle bir duruma rastlamadım. Hastalarımızda dökülen saçların yeniden çıktığını gördük ama siyah olduğunu görmemiştim. Hastamız 58 yaşında olmasına rağmen saçlarının tekrar siyah çıktığını görmek bizleri sevindiriyor, çünkü bu tedavinin başarısını gösteriyor."

Erkurt, bu tür durumlara şahitlik etmenin, kendilerine çalışmalarında daha fazla güç ve moral verdiğini sözlerine ekledi.


Son haberler.Spor, Finans, Kültür Sanat Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri - - - - facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine